Czarny to kolor, który pasuje na jesień i zimę: dni stają się krótsze, a szafy wypełnione są ciemnymi ubraniami. Dzisiaj porozmawiamy o tym, jak traktować ciemne tkaniny, aby ciemne kolory nie blakły i nie stawały się błyszczące. Pranie czarnych ubrań może nas niepokoić, ponieważ z upływem czasu boimy się poplamić jaśniejsze ubrania i uszkodzić jasne wykończenie ciemnych tkanin. Kolor czarny wynika z pochłaniania całego widzialnego widma światła przez tkaninę (a konkretnie przez barwnik). Pochłaniając całe światło tkanina nie odbija żadnego koloru, dzięki czemu wykazuje „kolor” czarny. Całkowite pochłanianie światła powoduje również pochłanianie ciepła.

Dlatego jeśli nosisz ciemne ubrania latem, odczuwasz wyższą temperaturę niż wtedy, gdy nosisz białe ubrania lub inne kolory. K
olory używane do czerni są zwykle nieorganiczne, to znaczy pochodzą z tlenków lub cząsteczek zawierających metale. Na przykład wśród różnych użytych kolorów znajdziemy tlenki węgla lub żelaza. Kolor czarny pochodzi od związków nieorganicznych, które są łatwe do znalezienia, więc jest to jeden z najstarszych kolorów. W przeszłości ludzie palili kości, drewno lub nasiona, tworząc w ten sposób związek węglowy nadający się do barwienia tkanin.

Intensywność koloru czarnego uzależniona jest od większej ilości kolorów w tkaninie oraz jego chłonności. Niemniej jednak ta specyficzna właściwość pochłaniania światła i kolorów powoduje niezwykłe pochłanianie energii, która prowadzi do samodegradacji: w rezultacie następuje utrata intensywności w ciemnym kolorze tkaniny.
Ze względu na ten efekt, po wielokrotnym użyciu i praniu, kolor należy poddać obróbce, aby był ponownie intensywny i głęboki.

Skład chemiczny czarnych kolorów sprawia, że ​​są rozpuszczalne (i łatwo usuwalne z tkaniny) w określonych warunkach prania. Ponadto rozpuszczalność koloru prowadzi do przeniesienia kolorów na inne tkaniny, pozostawiając w ten sposób zauważalne plamy. Z tych powodów odpowiedni detergent do prania ciemnej odzieży powinien:
  • unikać solubilizacji i usuwania czarnego koloru;
  • przywrócić intensywność i głębię czerni;
  • zapobiegają przenoszeniu kolorów.

Oto lista „wskazówek dr Conedery dotyczących oszczędzania czerni”:
  • Nie przeładowuj pralki: napełnij tylko połowę bębna.
  • Unikaj prania ciemnych ubrań z kolorowymi, zwłaszcza jeśli są nowe.
  • Pierz odzież na lewą stronę, aby tkaniny nie ocierały się o siebie podczas prania.
  • Używaj niskich temperatur (zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie) lub zimnej wody i ustaw krótkie cykle.
  • Użyj specjalnego detergentu do czarnych ubrań. Proponujemy HygienFresh® Black Premium, który można prać zarówno ręcznie, jak iw pralce.

  • Nigdy nie pozwól odzieży wyschnąć w szerokim świetle słonecznym. W suszarce wybierz delikatny cykl i niską temperaturę. Ciepło jest zwykle wrogiem czerni.
  • Prasuj ubrania na lewą stronę, aby uniknąć efektu „połysku”.